XEstate case view count icon
20 har set sagen de sidste 24 timer

Meget velholdt bjælkehus - Fantastisk udsigt - Topmoderne faciliteter

Velkommen til dette enestående bjælkehus, der kombinerer moderne komfort med naturskøn beliggenhed. Opført i 2018 og kælderrum bygget i 2024, byder denne bolig på et boligareal på hele 150 kvadratmeter samt et nyt kælderrum på 20 kvadratmeter. De nye højtrykslaminatgulve fra 2024 er ekstremt slidstærke, og pryder alle opholdsrum. Gulvvarmen i alle rum sikrer en behagelig varmekomfort året rundt.

Huset er udstyret med Rationel lavenergi vinduer med tre-lags glas, som ikke kun holder varmen inde men også giver en fantastisk lysindfald. Den hyggelige brændeovn i stuen skaber en varm stemning. Luft/luft varmepumpen er et godt supplement til den energieffektive opvarmning, ved det kondenserende oliefyr, der løbende er serviceret og netop har fået ny varmtvandsbeholder i 2025. Huset er tæt og varmt, med lavt olieforbrug. Spotbelysningen overalt - inklusive Philips Hue systemet i stue, køkken og soveværelse - giver mulighed for at skabe den perfekte belysning til både fest og afslapning.

Indretningen består af 2 børneværelser hver med fast skab samt 1 dejligt soveværelse udstyret med fem faste skabe - alle fra INVITA. Det åbne køkken/alrum med køkken-ø flyder harmonisk sammen med den store lyse stue, hvorfra der er adgang til begge terrasser - perfekt til at nyde både morgen- og aftensolen. Det rummelige badeværelset imponerer rainshower og plads til badekar; mens entréen tilbyder rigelig opbevaringsplads samt installationer til vaskemaskine og tørretumbler.

Udendørs finder du 2 skønne terrasser. Der er også anlagt parkeringsplads med plads til både bil og flere snescootere, hvorfra der er direkte adgang til snescootersporet via Spejdersøen. Huset ligger centralt placeret i Sisimiut på en blind vej tæt ved skoler, indkøbsmuligheder, kulturhuset, langrendsløjperne, Tøsebakken samt sportshal og gymnasie. Med sin høje beliggenhed har du herfra en uovertruffen udsigt til Nasaasaaq-bjerget, Spejdersøen og endda havet.

Kælderens nye depotrum er et perfekt sted til at lægge sin rensdyrfangst om sommeren; da rummet er fuldt isoleret (som beboelse) og den lyse farve på den næsten vedligeholdelsesfri facade beklædning fra Rockpanel, sikrer at det ikke bliver for varmt eller koldt. Rummet har da også en lem ind til den kølige krybekælder, så man kan nedkøle rummet med kulde fra krybekælderen, samtidigt med at integreret myggenet i vinduet tillader det at stå åbent. Rummet kan også bruges til meget andet, kun fantasien sætter grænser.

Kan også lejes af offentlig/privat virksomhed for 372.000,- årligt.

Makkorsip Aqq. 9, 3911, Sisimiut

Sagsnummer3372
Ejendomstype Villa, 1. fam.
Boligareal150 m2
Rum4
Byggeår/ombygget2018 / 2024

SAGEN ER SOLGT

Thomas Rix

Ejendomsmægler MDE - Indehaver

Mobil nummer: (+299) 48 41 12

thomas@netbolig.gl

Skriv til Thomas Rix
Lad os vise hvad vi kan

Bestil GRATIS Salgsvurdering hos Grønlands MEST sælgende Ejendomsmægler.

For at kunne aftale en tid, bedes du skrive en kommentar. Så kontakter vi dig hurtigst muligt.

I forbindelse med min bestilling af salgsvurdering, accepterer jeg, at Netbolig modtager og registrerer mine kontaktoplysninger i kundekartoteket til behandling af henvendelsen.

Lad os vise hvad vi kan

Bestil GRATIS Salgsvurdering hos Grønlands MEST sælgende Ejendomsmægler.

For at kunne aftale en tid, bedes du skrive en kommentar. Så kontakter vi dig hurtigst muligt.

I forbindelse med min bestilling af salgsvurdering, accepterer jeg, at Netbolig modtager og registrerer mine kontaktoplysninger i kundekartoteket til behandling af henvendelsen.